יוגה עם אלכס ניימרק

יוגה בגישה אישית

0544-626898

כבר 25 שנה


הוראת יוגה


מלב אל לב

יוגה לנשים – יוגה במחזור

יוגה לנשים"יש שתי אפשרויות לפקד על אישה, אולם אף אחד לא יודע אותן"
גולדה מאיר

אצל כל אישה ישנם סימנים ייחודים לתסמונת קדם וסתית (PMS) והם מגוונים מאוד: דיכאון, עצבנות, עייפות, כאבי ראש קשים (מיגרנה), תופעות אלרגיות, נפיחות ורגישות בשדיים או בבטן. לדוגמא, לאחת שבוע לפני הווסת ישנם: כאבי ראש נוראים, עליה במשקל, פצעונים על פנים. לשנייה מופיעים דיכאון ונדודי שינה. השלישית "מבורכת" בכל התסמינים הקודמים פלוס ישם שינוים במצב רוח.

כמה טיפים שעוזרים להקל על תסמינים של תסמונת קדם וסתית.
שבועות לפני הווסת:
– לעסות את אזור הקרסול בחלק הפנימי שלו -שם ישן נקודות ייחודיות העוזרות להיפטר מכאבים ונפיחות בבטן.
– לישון לפחות שמונה שעות  לפחות, בחדר מאוורר היטב.
-להפסיק לעשן. כי עישון מחמיר את התופעות באופן משמעותי.
-שבועים לפני הוסת, מומלץ לאכול יותר פחמימות. מחקרים הראו, שצריכת פחמימות שבועים לפני הווסת, מקלים מאוד על תופעות של תסמונת קדם וסתית.

תרגול נכון של יוגה קלאסי יעיל מאוד לטיפול בבעיות הקשורות למערכת הרביה ובעיות עם המחזור בפרט: כאבי מחזור, מחזור לא סדיר, אנדומטריוזיס צניחת הרחם וכ"ו.

זה ברור שהתאמת התרגול לאישה ספציפית יהיה יותר אפקטיבי, מאשר תרגול בודד ולא מכוון, לכן אם ישנן שאלות. ניתן לפנות אלי למאיל alexyogaa@gmail.com

תנוחות הבאות יהיו מועילות מאוד:
תנוחות ישיבה: בנדה-קונסנה, סופטה-בנדה-קונסנה.
כיפופים קדימה: אופווישטה קונסנהUttanasana עם גב מקביל לריצפה, הרפיה ויוגה-נידרה, יכולים לעזור מאוד ואף להפסיק את הכאבים בזמן הוסת. במשך הווסת תרגול יוגה אמור להיות ללא שום אי-נוחות ומאמץ על שרירי הבטן.  לא כל כך מומלץ לתרגל ב48-24 שעות ראשונות. לאחר פרק זמן זה ניתן לבצע תנוחות שלא יוצרות לחץ על הבטן.

לשים דגש מיוחד על הרפיית שרירי הבטן ונשימה סרעפתית (עם הבטן) וכמובן לעשות הרבה שוואסנה. חשוב לתרגל את כל התנוחות במצב של רוגע (השקטת תנודות התודעה) כי זה מאפשר להפיק תועלת מירבית מהתרגול וגם מונע פציעות. חשוב גם לשמור על החום באזור הרגליים והבטן.

אסור: 
כיפופים אחורה עמוקים, פיתולים עמוקים. תנוחות המפעילות שרירי הבטן (נווסאנה), תנוחות הפוכות וגם תנוחות שקשה לבצע בזמן הווסת.

סידרת התנוחות:

Uttanasanaאוטנאסנה

virasna

תנוחת גיבור

שוואסנה

Paschimottanasana

תנוחת כיפוף לפנים

Gomukhasana

תנוחת ראש פרה

Bandhakonasanaתנוחת פרפר

 

+ אפשר תנוחת פרפר בשיכה על הגב


שוואסנה

bhudzhangasanaחצי קוברה

balasanaבלאסנה

janu-sirshiasana
תנוחת ראש לברך


שוואסנה

מתרגלים מנוסים יותר, יכולים להוסיף כול תנוחה (עמידה, ישיבה או כיפוף לפנים) שלא יוצרת לחץ על הבטן ( לוחם, גיבור וכ"ו ). כיפופי אחורה לא עמוקים.

ביבליוגרפיה:
מרק.
סוואמי סאטיאננדה.
וויקטור בויקו
מאריאנננה גורושניצ"נקו

 

דילוג לתוכן