יוגה עם אלכס ניימרק

יוגה בגישה אישית

0544-626898
  • קורס מורים ליוגה
  • יוגה למתחילים ולמתקדמים
  • יוגה לנשים
  • האתה יוגה וראג'ה יוגה
  • יוגה כטרפיה
  • מדיטציה

כבר 17 שנה


הוראת יוגה


מלב אל לב

יוגה סקס. משחק כוחות.

יוגה וסקס
Statue of holy couple, south east of Asia
הזרע תחת שליטת המוח והחיים תלויים בזרע, לכן המוח והחיים מוגנים מפני מוות וזקנה. (האת'ה יוגה פרדיפיקה 3.89)
היוגי המצליח לשמור זרע מנצח את המוות. מוות מפליטת הזרע.
מי ששומר זרע שומר חיים. (האת'ה יוגה פרדיפיקה 3.87)

נושא הכותרת יוגה סקס, הוא מאוד מורכב וללא ספק דורש כתיבה, לפחות של ספר אחד בנושא. לכן, מאמר זה מתיחס רק לחלק מסוים של הנושא הנפלא זה. על מנת לעזור למתרגל להימנע מסיבוכים שונים.

היחס לסקס בעולם היוגה מתחלק לשתי גישות שונות לחלוטין. מקורות מסוימים, בעיקר הודיים מאופיינים על ידי יחס מאוד שלילי לסקס ומטיפים לברחמצ"אריה–התנזרות חלקית או מלאה. זה קורה עקב השפעה דתית והכנסת אלמנטים דתיים ליוגה. לרוב הדתות המודרניות בצורה כזאת או אחרת יש יחס שלילי לסקס. אולם דתות הודיות עתיקות יותר, התייחסו לסקס בסלחנות רבה יותר. כאשר אנו חוקרים מקורות הודיים כמו "מהבהרטה" או כל הידע של "סומדווה" (מאה חמישית לספירה) ניתן לשים לב שחסרה בהם פוריטניות שמאפיינת זרמי יוגה מסוימים היום.

בעבר הרחוק אנו רואים יוגים ואסקטים אשר חיים באשרמים עם נשותיהם, מתאהבים בנשים יפות, כך גם מתנהגים אלילים הודיים, אין סגידה לסקס, אף אין גם סלידה ממנו. היחס אליו טבעי ויש הכרה בכוח העצום הטמון בו.

מעניין הוא שמושג ברחמצ"אריה המתורגם כהתנזרות, תרגום ישיר שלו הוא-לימודי הברהמין ואין לו קשר ישיר להתנזרות.

מאיפה אז באה פוריטאניות יותר בהודו? כאן ככל הנראה, ניכרת השפעה של הכיבוש האיסלמי והנוצרי. שנית השפעתה של התפיסה המערבית בעניין של יוגה סקס ומה שביניהם.

יש גם גישה אחרת ליוגה וסקס והיא נקראת טנטרה. כל אדם שמכיר מעט את התרבות ההודית, שמע על טנטרה ויודע שזוהי יוגה של סקס (והאמת שזה לא כך). הרבה שמעו על קמה סוטרה וגם מיחסים אותה לטנטרה. (אולם זה לא כך). חושבים שבמזרח הרחוק יש תרגולים רוחניים שכוללים סקס (אבל למעשה תרגולים אלו ישנם גם בתרבות מערבית). חלקם שמעו על "דאו של אהבה" וטכניקות של שמירת הזרע סיניות. רבים מתרגלים אותם ומתבלבלים ביניהם לבין ואג′רולי-מודרה. בוואריאציות יותר פשוטות של טנטרה מודרנית, תרגול מיני נתפס כדרך להתפטר ממחסומים רגשיים ומיניים. זה נפלא, אולם קשור יותר לפסיכותרפיה מאשר ליוגה.

שימוש בטכניקות אלו ללא הכנה וידע עמוק יכול להוביל לבעיות רבות. למשל טכניקות של כאילו של "דאו לשמירת הזרע" "ועליית האנרגיה" יכולים להוביל שאקט מיני עצמו הופך להיות שיגרה משעממת. תוך כדי איבוד, חלק רגשי חשוב. כתוצאה, החשק לסקס פשוט נעלם. יש תרגילים שמאזנים את זה, אולם משום מה לא מדברים עליהם הרבה. בעיה שנייה יכולה להיות, שתרגול סקס ללא פליטת הזרע יכול להוביל ל"בצקת" באזור הפרוסטטה, מה שמוביל לפרוסטטית. לכן חשוב לבצע לפחות נאולי. עוד מלכודת של טכניקה זו, שהיא יכולה לחסום זרימת האנרגיה בין גבר לאישה, מה שמוביל להמון בעיות נוספות.

המצב דומה גם בטנטרה המודרנית. טכניקות טנטריות לא נועדו לשמור על הזרע, אלא להישאר מודע במצב של סקס ולהאריך את השהיה בו.

טנטרה משתמשת בטכניקות ואמצעים רבים. אחד מהם הוא סקס. כולם מכוונים לפיתוח רגישות, לדוגמה טקס "פנצ"ה טטבה". אדם עובר על כל הטאבו הקיים בחברה ונהנה מזה. בהודו הברחהמנים לא אוכלים בשר, לא מעשנים שום דבר, לא עושים סקס קבוצתי, לא שותים יין – אלה הם הטאבויים.

כאשר, הם עושים את כל הדברים האסורים הללו, אוכלים בשר, מעשנים, שותים יין, מקיימים סקס קבוצתי, זה מאפשר להם לחוות מצבי תודעה מיוחדים שנוצרו עקב העבירה על הטאבו. אולם האם האדם המודרני יחווה מצבי תודעה כאלו אם הוא יאכל בשר, או ישתה יין, או יעשן? כל זה לא טאבו בשבילו! לכן, טקס שכזה בשבילו יהיה רק  עוד דרך לבלות ולא יהיה דרך להגיע למצבי תודעה מיוחדים. חשוב לא להתבלבל בין מזמוז קבוצתי לבין טנטרה. בטנטרה אדם לומד לשלוט באנרגיה במצבי סקס ולהיות מודע תוך כדי הסקס. במזמוז קבוצתי אין לו שום שליטה.

 אז מהו היחס האמיתי של היוגה לסקס?

יוגה היא השקטת תנודות התודעה. הכוונה כאן, למצב התודעה בזמן תרגול יוגה. סקס הוא כמו אוכל ושינה, הוא חלק מן החיים. לכן, כן תהיה לו השפעה, כמו לכל דבר, על המתרגל והתרגול שלו. יותר מדי סקס מתיש את האדם, העדר יכול לגרום לבעיות אחרות… לכל גישה יש יתרונות וחסרונות. גם לא כל גישה מתאימה לכל אחד. אין אמת אחת לכולם, לכן חשוב לשמור על השפיות, הצלילות והאיזון. כל אחד יבחר את הגישה שמתאימה לו.

חשוב רק לזכור:

"אפשר להיות במקדש והראש יהיה עסוק במחשבות על מין, ואפשר לחיות בחברה והראש יהיה במקדש".

לכתבה על ההיבטים השימושים של יוגה סקס