יוגה עם אלכס ניימרק

יוגה בגישה אישית

0544-626898

כבר 20 שנה


הוראת יוגה


מלב אל לב

ניקוי מעי הגס-באסטי

מעי הגס בגוף האדם

 

 

1.46 תוך כדי שהיה במים בתנוחת האוטקאנאסאנה(2.27),עשה דז"הלה-באסתי (באסתי במים)
תוך כדי כיווץ לסירוגין של פי הטבעת.
1.47 זה יבטל מחלות שלפוחית השתן, הפרעות העיכול, נפיחות בבטן.

תוכל לשלוט בגוף שלך (ויפה תואר), כמו גוף אל האהבה –קאמאדווה.
(שיבה-סאמחיטה)

מבנה מעי הגס:
מעי הגס הינו צינור רחב, אורכו כ 2 מטר ובקטע האחרון מעי הגס מתרחב ויוצר גביע חלולה אשר בה נאגרת הצואה. מעי הגס מסתיים בפי הטבעת עם שני סורגים (פנימי וחיצוני).
המון חיידקים לא מזיקים חיים במעי הגס כשליש ממשקל הצואה הם חיידקים מתים. חלק מחיידקים אלו מייצרים וויטמינים כגון בי 12.

תפקיד מעי הגס:
ספיגת מים ומלחים. 
הצטברות של שיירי מזון והפיכתם לצואה. נקודת מבת יוגית: יוגה מיחסת חשיבות רבה לניקיון של מערכת העיכול וניקוי של מעי הגס. עם מערכת העיכול מזוהמת אז זה פוגע בבריאות כולה. יוגה אומרת שרוב האנשים סובלים מבעיות בתפקוד של במערכת העיכול. תפקוד לקוי של מערכת זו מביא להרעלה עצמית. במעיים אמור להתרחש תהליך של ספיגה ואם יש פסולת הם גם סופגות את הפסולת. כך הגוף מרעיל את עצמו. גוף מורעל נהיה יותר חלש וחשוף למחלות רבות. אחרי ניקוי של מעיים ומעי הגס בפרט עוברות הרבה מחלות, אשר לא קשורות למערכת העיכול ישירות. דוגמה קלאסית היא סיפור (שהתרחש בהודו באחד המרכזים ליוגה-תרפיה) על חולת מחלת הנפילה אשר נשאלה על מצב מערכת העיכול שלה וכלל לא נשאלה על המחלה שלה. אחרי הניקוי מחלה נעלמה. כי הטיפול היה בשורש ולא בתסמינים…

אגדה הודית עתיקת יומין
פעם יוגי ראה ציפור נודדת, אשר חצתה מדבר ענק. אחרי חציית המדבר הציפור המותשת הגיעה לספת הנהר אף לא מהרה לשתות. היא לקחה מים במקור והזריקה מים במעיים. רק אחרי מספר הזרקות היא התמלאה כוחות ויכלה להמשיך בדרכה.

יוגים התחילו להשתמש בשיטה זו עם אנשים קשישים והכוח חזר אליהם. כך שיטה זו הוכנסה אל הרפואה ההודית-איורוודה. שיטה זו נחשבת לאחת השיטות של היעילות של ניקוי מרעלים. מומלץ לשלב שיטה זו עם תזונה בריאה. כל ניקוי יוגי מטפל בשורש המחלה ולא בסימפטומים שלה לכן: לאחר ניקוי זה אדם נהיה יותר אנרגטי, מראה העור משתפר, ריחות מהגוף נעלמים, שיטה זו עוזרת בחומציות יתר של הקיבה וטחורים.

באסטי קלאסית:
נכנסים למים נקיים עד גובה הטבור, מכופפים מעט את הברכיים ונשענים עליהם עם הידיים. מרחיבים את שרירים הטבעתיים ומבצעים אודיאנה –בנדה ונאולי –קרייה עקב זה מים ישאפו אל תוך המים. להחזיק את המים מעט במעיים ולשחררם דרך פי הטבעת.
מתחילים, אשר מתקשים לבצע את הטכניקה הזאת יכולים לשבת בכריה במים ולבצע אשביני מודרה.

עוד אופציה, זה להכניס למעי הגס צינור בקוטר כ15 מ"ם ובאורך 12-15 ס"מ. לבצע אודיאנה בנדה או/ו נאולי-קריה.

חוקן-הוא הינו ווריאציה של באסתי, אשר נועדה למתחילים. כיום קיימים אן ספור ספרות ושיטות בנושא.

ביצוע חוקן:
קונים בבית מרקחת חוקן נתלה של 2 ליטר. משתמשים במים מינראלים או כאלה שעברו הרתחה. מים אמורים להיות בטמפרטורת החדר. צריך להוסיף למים מעט מיץ לימון או/ו לשים שני שיני שום שלמים אל המים ולתת למים לעמוד אתם מספר שעות.

ביצוע הניקוי:
מבצעים תהליך בבוקר על קיבה ריקה. שוכבים על צד ימין ומכניסים צינור של החוקר אל המעי ( צריך לשמן את הצינור עם שמן זית ורק איכותי!). לאפשר למים להיכנס. לפעמים זה יהיה 2 ליטר לפעמים פחות.

עם לא היתה יציאה לפני ביצוע הניקוי אפשר לעשות חוקן עם מעט מים ולגרום ליציאה. אחרי זה לבצע ניקוי.

לאחר שהמים נכנסו אל המעי מומלץ לעשות תנוחות הפוכות של יוגה ( עמידת נר או מחרשה-חאלסאנה). כדי לתת למים להיכנס יותר עמוק אל מעי הגס ולעשות ניקוי יותר יסודי. מחזיקים את המים במעי כעשר חמש עשרה דקות. מתפנים.

תדירות הניקוי:
עם רוצים לערוך ניקוי יסודי ומלא אפשר לעשות ניקוי מעי הגס רצוף במשך שבוע .שבוע שני עושים יום כן יום לא. שבוע שלישי. יום כן יומיים לא. ניקוי בודד אפשר לבצע לסירוגין פעם בשבוע- חודש. ניקוי יסודי מומלץ לערוך לפחות פעם בשנה.
מומלץ עם הזמן ללמוד לעשות באסתי ולא חוקן.

חומר זה אינו מהווה המלצה או הנחייה רפואית והוא נועד לשירות המטפלים והרופאים ולידע כללי בלבד